Αρχική » Εξασφάλισε την πρωτιά και το σερί στο 12-0: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 74-76
Αθλητικά

Εξασφάλισε την πρωτιά και το σερί στο 12-0: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 74-76

Ο Παναθηναϊκός αστόχησε στο τελευταίο σουτ, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη (74-76) μέσα στο ΟΑΚΑ και εκτόξευσε το σερί τους στο 12-0.

Ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα μέσα στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με σκορ 74-76 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Οι Πειραιώτες παράλληλα εκτόξευσαν το νικηφόρο σερί τους στα «αιώνια» ντέρμπι στο 12-0, δείγμα της τεράστιας υπεροχής τους την τελευταία διετία απέναντι στο «τριφύλλι».

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος μέτρησε 13 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Με το σκορ στο 74-76, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ολυμπιακός επέλεξε να παίξει άμυνα, ο Ντέρικ Ουίλιαμς έκανε ένα άτσαλο σουτ για να στείλει το ματς στην παράταση και οι Πειραιώτες πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Το ματς

O Oλυμπιακός μπήκε στο ματς με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ουόλτερς, Λι, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις. Οι γηπεδούχοι με τον Γκουντάιτις έβαλαν δύσκολα στον Φαλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ακολούθως βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια (Βεζένκοφ-Κάνααν), με τον Ουόκαπ να φέρνει τη διαφορά στο +5 (6-11) στο 5′. Ο Κάνααν τιμωρούσε τον αντίπαλο σε κάθε φάση που ήταν ελεύθερος πίσω από τα 6,75 μέτρα (8-14), ενώ στη συνέχεια οι «πράσινοι» πάγωσαν με τον τραυματισμό του Μπέικον που χτύπησε στο πόδι. Το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση. Τρίποντο του Λι, στον αιφνιδιασμό ο Παπαγιάννης, ενώ ο Μποχωρίδης στο τέλος με μακρινό σουτ διαμόρφωσε το 21-21 στο τέλος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε 3/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και ο Ολυμπιακός 4/7.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έριξε στο παρκέ τη δεύτερη πεντάδα του, με τους Πίτερς-ΜακΚίσικ να «πυροβολούν» από την περιφέρεια, διαμορφώνοντας το 25-33 στο 14′. Ο Μπολομπόι κάρφωνε τις μπάλες, ο ΜακΚίσικ δεν έχανε σουτ από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +10 (30-40) στο 18′. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να αντιδράσει, ποντάροντας σε ένα ψηλότερο σχήμα, αλλά ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έφερε τη διαφορά και στο +12 (33-45) στο 19′. Στο τέλος οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά, με το 38-46 να είναι το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός είχε 58% στα δίποντα (10/17), 41% στα τρίποντα (5/12), 15 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα. Ο Ολυμπιακός στο ίδιο διάστημα, 52% στα δίποντα (9/17), 8/15 τρίποντα (53%), 14 ριμπάουντ, 15 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, παίζοντας καλύτερη άμυνα, μετρώντας επί μέρους σκορ 20-13. Κράτησε σε χαμηλό σκορ τον Ολυμπιακό, μειώνοντας το σκορ στον πόντο (58-59). Στο 25′ με το Βεζένκοφ οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +10 (46-56), έλεγχαν τον ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Το γκολ-φάουλ του Λι και τα τρίποντα των Μπέικονς και Γκριγκόνις (58-59), έβαλαν και πάλι… φωτιά στο ματς.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός βρήκε τρίποντα με τους Πίτερς-Λαρεντζάκη, ξεφεύγοντας με +7 (58-65) στο 33′, παίρνοντας ξανά τον έλεγχο. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να βάλει μεγάλη πίεση στην άμυνα, αλλά έκανε λάθη και σπαταλούσε κατοχές. Οι Πειραιώτες ζοριζόντουσαν να σκοράρουν μέσα στη ρακέτα, με τους γηπεδούχους να έχουν κλείσει καλά τη ρακέτα τους. Ο Σλούκας έδωσε… ανάσα (63-70) σε αυτό το κομμάτι στο 37′. Με το σκορ στο 71-75, η μπάλα ξέμεινε στα χέρια του Ολυμπιακού, ο Μπέικον επέστρεψε στο παρκέ και με τρίποντο μείωσε στον πόντο (74-75) στα 23” πριν το τέλος. Έγινε φάουλ στον ΜακΚίσικ, ο οποίος μέτρησε 1/2 βολές (74-76) και η κατοχή πέρασε ξανά σε πράσινα χέρια. Στην τελευταία κατοχή, ο Παναθηναϊκός δεν είχε σωστή διαχείριση. Η μπάλα πήγε στον Ουίλιαμς, ο οποίος δοκίμασε ένα άτσαλο σουτ κοντά στο καλάθι και αστόχησε, με τους Πειραιώτες στο τέλος να παίρνουν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 38-46, 58-59, 74-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λι 14 (2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς 2 (2 ριμπάουντ), Μπέικον 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ) Π. Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2, Μποχωρίδης 3 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Γκριγκόνις 13 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαντζούκας 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάναν 12 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φαλ 6, Βεζένκοβ 9 (3/12 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 2, Λαρεντζάκης 13 (2), Σλούκας 3 (1/5 σουτ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 6 (2/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/34 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 14/19 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 11/15 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Πηγή: fosonline.gr