Αρχική » Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 87-79: Τον «πλήγωσαν» Καμπάτσο και Χόλαντ
Αθλητικά

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 87-79: Τον «πλήγωσαν» Καμπάτσο και Χόλαντ

Με τους Καμπάτσο (20π) και Χόλαντ (17π) να κάνουν θραύση, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα (87-79), αλλά κρατά την τύχη στα χέρια του για την πρωτιά.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 87-69. Οι γηπεδούχοι είχαν σε σπουδαία μέρα τους Καμπάτσο (20π) και Χόλαντ (17π), κόστισαν τα 19 λάθη στους Πειραιώτες. Το πάλεψαν Ουόκαπ (15π, 5 ασίστ) και Βεζένκοφ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τη γνωστή του πεντάδα (Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ), βρίσκοντας τρομερό ρυθμό στην επίθεση, έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και καλό σουτ από την περιφέρεια. Τα τρίποντα των Κάνααν και Ουόκαπ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να μοιράζει ασίστ, διαμόρφωσαν το 5-10 στο σκορ στο 3′.Ο Βιλντόζα έδινε λύσεις για τον Αστέρα, αλλά οι φιλοξενούμενοι μοίραζαν με θεαματικό τρόπο τη μπάλα, με τον Τεξανό γκαρντ με νέο μακρινό σουτ να διαμορφώνει ο 8-15 στο 5′. Οι Πειραιώτες κινούνταν με αριστοτεχνικό τρόπο μακριά από τη μπάλα, με τον Βεζένκοφ να τελειώνει τις φάσεις και να βάζει τρίποντα (13-20), με την ελληνική ομάδα να ελέγχει τον ρυθμό, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Ο Ουόκαπ ολοκλήρωνε τους αιφνιδιασμούς, με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη 6/8 τρίποντα (75%) στο ματς. Ο Παπανικολάου έφερε τη διαφορά στο +11 (19-30) στο 9′, αλλά οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ροκάνισαν τη διαφορά, με το 26-30 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός άλλαξε ροτέισον, Σλούκας-Λαρεντζάκης-ΜακΚίσικ-Βεζένκοφ-Μπλακ βρέθηκαν μαζί στο παρκέ, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η καλή άμυνα του Αστέρα, αλλά και η μεγαλύτερη σκληράδα που έβγαλαν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Καμπάτσο ανέλαβε δράση και με σερί πόντους μείωσε τη διαφορά (32-34) στο 13′, δείχνοντας ηγετικό χαρακτήρα στο παρκέ. Οι Πειραιώτες έχαναν σουτ, άρχισαν να αναλώνονται σε λάθη, ο «Λάρι» έβρισκε σίδερο σε κάθε προσπάθεια, με τον Ντόμπριτς στο 17΄ να φέρνει το σκορ στα ίσα (39-39). Ο Παπανικολάου επέστρεψε στο παρκέ, ο Ίλιτς έδωσε και το προβάδισμα στους Σέρβους (41-39), με τους Πειραιώτες να μετρούν 0/6 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο. Ο Ουόκαπ επανήλθε στη θέση του άοσμου Σλούκα και με τρίποντο (είχε ήδη 3/4) έδωσε ξανά το προβάδισμα (43-44) στην ομάδα του. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 45-47. Ήταν πρόβλημα για τον Ολυμπιακό τα 11/15 δίποντα (73,3%) που δέχτηκε από τον Αστέρα.

Στην τρίτη περίοδο, η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για τον Ολυμπιακό. Ο Μάρτιν έκλεβε μπάλες και έτρεχε στον αιφνιδιασμό, ενώ ο δραστήριος Καμπάτσο με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +7 (54-47) στο 24′. Ο Πετρούσεφ αξιοποιούσε τα αθλητικά του προσόντα μέσα στη ρακέτα, οι Σέρβοι είχαν τον έλεγχο, με τον Σλούκα ακολούθως να αναλαμβάνει δράση. Μείωσε σε 56-52 σημειώνοντας σερί πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν. Ξέφυγαν με +9 (63-54), με το 65-59 να είναι το σκορ στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με τους Σλούκα-Λαρεντζάκη-ΜακΚίσικ-Βεζένκοφ-Φαλ, με τον Αμερικανό φόργουορντ με τρίποντο να μειώνει σε 68-64. Οι Πειραιώτες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, αλλά το πρόβλημα ήταν πως δεχόντουσαν καλάθι σχεδόν σε κάθε κατοχή, με τον “καυτό” Χόλαντ να διαμορφώνει το 77-69 στο 34′. Ο «Λάρι» ήταν εκτός κλίματος, με τον Ουόκαπ να επιστρέφει στο παρκέ, αλλά ο τρομερός Χόλαντ συνέχιζε να «πυροβολεί» (80-71) σε κάθε ευκαιρία. Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε… ανάσα (80-74) στο 36′, αλλά ο Πετρούσεφ στο 39′ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 85-77. Στο τέλος οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν ξεμείνει από χρόνο και ενέργεια, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 87-79 από τους Σέρβους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Βιλντόσα 12 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαζάρεβιτς, Καμπάσο 20 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/3 βολές), Μάρτιν 4 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντόμπριτς 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ίλιτς 2, Νέντοβιτς, Κούζμιτς 3, Πετρούσεβ 12 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 15 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 6 (2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 τρίποντα), Φαλ 6 (2/4 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 10 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 20/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 17/20 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 10/14 βολές, 42 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 19 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη

Πηγή: fosonline.gr