Αρχική » Λαμία – Άρης 2-1: Αιφνιδιασμός και… οξυγόνο
Αθλητικά

Λαμία – Άρης 2-1: Αιφνιδιασμός και… οξυγόνο

Η Λαμία επικράτησε 2-1 του Άρη στο «Αθανάσιος Διάκος» κάνοντας τεράστιο βήμα για την παραμονή της στη Super League.

Τεράστιας βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη κατέκτησε η Λαμία το απόγευμα της Κυριακής υποδεχόμενη τον Άρη, του οποίου επιβλήθηκε με σκορ 2-1. Οι «κυανόλευκοι» αιφνιδίασαν στο απόλυτο τους φιλοξενούμενους με δύο γρήγορα γκολ, στα οποία ο Άρης δεν βρήκε ποτέ επαρκή απάντηση.

Τα χτυπήματα των Σλίβκα και Βέργου σόκαραν τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έδειξαν μεν σφυγμό με τη μείωση του σκορ από τον Μπράμπετς πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο στη συνέχεια σπατάλησαν ένα ολόκληρο 45λεπτο χωρίς να βρουν το γκολ της ισοφάρισης απέναντι σε μια Λαμία που κρατούσε γερά με πρωταγωνιστή τον Γκαραβέλη, απειλώντας παράλληλα και στη κόντρα.

Η Λαμία με αυτό το τρίποντο πήρε μπόλικο… οξυγόνο στην προσπάθεια παραμονής της στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά, ο Άρης έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη της 5ης θέσης, δεδομένου ότι ο Βόλος πέρασε νικηφόρα από τα Γιάννινα και… προσπέρασε τους «κίτρινους» στη βαθμολογία.