Αρχική » Περιστέρι – Ολυμπιακός 86-87: Ο Ουόκαπ διατήρησε το αήττητο!
Αθλητικά

Περιστέρι – Ολυμπιακός 86-87: Ο Ουόκαπ διατήρησε το αήττητο!

Με καλάθι του Ουόκαπ ο Ολυμπιακός 87-86 το Περιστέρι.

Με καλάθι του Τόμας Ουόκαπ στο φινάλε, ο Ολυμπιακός απέδρασε από το Περιστέρι με το ροζ φύλλο (87-86) και συνεχίζει αήττητος (13-0) στη Basket League. Δεν έπαιξαν καλά οι Πειραιώτες, όμως πέτυχαν τον στόχο τους. Την Παρασκευή το ματς με τη Μακάμπι στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ το Περιστέρι με τους Φρανσίσκο, Ντένμον, Φύτρο, Κασελάκη και Μπίλαν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με 6-3, αλλά οι Πειραιώτες έκαναν το 6-10. Ο Ολυμπιακός πήγε στο 15-9, με τον Φύτρο του Περιστερίου να φορτώνεται γρήγορα με 3 φάουλ και στη θέση του να περνάει ο Ραντάνοφ. Με τρίποντο του Κάνααν, νταμπλ-σκορ για τους «ερυθρόλευκους» στο πεντάλεπτο (9-18). Το Περιστέρι μείωσε σε 13-18 και σε 16-20. Ο Ολυμπιακός δεν είχε νεύρο στο παιχνίδι του και η α’ περίοδος έκλεισε στην ελάχιστη διαφορά (20-22) με καλάθι του Φρανσίσκο.

Ο Μπαρτζώκας πέρασε μέσα στη β’ περίοδο τους Λούντζη, Λαρεντζάκη, Πίτερς και Μπολομπόι. Με τρίποντο του Πίτερς οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 20-25, αλλά το Περιστέρι με τον Μωραϊτη προσπέρασε με 26-25. Ισοπαλία στο 15’ (30-30) με τον Πάπας να μπαίνει κι αυτός μέσα. Οι γηπεδούχοι έβγαζαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και πήγαν στο +5 (35-30) κι ακολούθως στο +6 (39-33). Κάποια …φαλτσοσφυρίγματα έφεραν κι εκνευρισμό στους Πειραιώτες, που βρέθηκαν να χάνουν με εφτά (44-37). Με ένα 5-0 ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο 44-42. Οι 30 από τους 44 πόντους του Περιστερίου ήρθαν από το ζωγραφιστό, με πρωταγωνιστή τον Μπίλαν (16π.). Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τα ριμπάουντ, ενώ είχαν και αρκετά λάθη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, τη βασική του πεντάδα δηλαδή. Με το τρίτο του τρίποντο στο ματς, ο Κάνααν έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (44-48), αλλά το Περιστέρι ήταν …σκληρό για να πεθάνει και με τρίποντο του Φύτρου έκανε το 49-50. Με ένα καλό σημείο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 49-57 στο 27’. Μωραϊτης και Ραντάνοφ κράτησαν το Περιστέρι μέσα στο ματς (58-61). Με βολές του πρώτου μάλιστα, το παιχνίδι πήγε πάλι στον πόντο (60-61). Σκορ στο 30’ 62-63.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος και μια τεχνική ποινή στον πάγκο του Περιστερίου, προηγήθηκε με 62-66, αλλά ο Ζούγρης με γκολ-φάουλ έκανε το 65-66. Μια ένταση ανάμεσα σε Λαρεντζάκη-Ραντάνοφ άναψε τα αίματα και στην εξέδρα. Ο φοβερός Ζούγρης με κάρφωμα έβαλε ξανά μπροστά το Περιστέρι (69-68). Στο κρίσιμο σημείο έδειξε χαρακτήρα ο Ολυμπιακός και με τρίποντο του Λαρεντζάκη ξέφυγε με 77-71 στο 36’. Συμπαραστάτης του ο Μπλακ, ο οποίος με γκολ-φάουλ έκανε το 80-73. Οι γηπεδούχοι όμως δεν έλεγαν να παραδοθούν και με τρίποντα των Ντένμον, Φρανσίσκο έκαναν το 79-80 στο 38’. Άστοχος σε δυο βολές ο Λαρεντζάκης, σε αντίθεση με τον Μπίλαν που έδωσε ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι (81-80). Ο Ουόκαπ με μεγάλο καλάθι απ΄ τη γωνία έκανε το 81-82 στο 39’. Ο Φρανσίσκο με τρίποντο στα 53’’ έφερε πάλι μπροστά το Περιστέρι (84-82). Απάντησε όμως στα 32’’ ο Λαρεντζάκης (84-85). Πάλι ο Φρανσίσκο στα 14’’ έκανε το 86-85. Ο Ουόκαπ όμως …κρύο αίμα στο 1’’4’’’ έγραψε το 86-87 που χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό, μιας και το Περιστέρι δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 44-42, 62-63, 86-87

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Φρανσίσκο 16 (5ρ., 9ασ.), Ντένμον 10, Φύτρος 3, Κασελάκης 4 (5ρ.), Μπίλαν 20 (6ρ.), Μωραϊτης 13 (5ρ., 6ασ.), Ραντάνοφ 11, Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης 9.

Ομαδικά στατιστικά: 27/41 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 14/18 βολές, 33 ριμπάουντ (24-9), 20 ασίστ, 12 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (8ασ., 3κλ.), Κάνααν 11, Παπανικολάου 13 (6ασ.), Βεζένκοφ 8 (9ρ.), Φαλ 5 (7ρ., 6ασ.), Λούντζης 8, Λαρεντζάκης 13, Πάπας 2, Σλούκας 5, Μπολομπόι 1, Πίτερς 5, Μπλακ 8.

Πηγή: fosonline.gr