Αρχική » AEK – Άρης 3-1: Mόνη πρώτη η «Ένωση» με λυτρωτή τον Tσούμπερ!
Αθλητικά

AEK – Άρης 3-1: Mόνη πρώτη η «Ένωση» με λυτρωτή τον Tσούμπερ!

Ο Στίβεν Τσούμπερ ήρθε από τον πάγκο και με δύο γκολ έκανε το ΑΕΚ- Άρης 1-1 του 82' 3-1 φέρνοντας την «Ένωση» μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας εν αναμονή του ντέρμπι των «αιωνίων».

Στις νίκες εντός έδρας επέστρεψε η ΑΕΚ μετά από δύο αγώνες επικρατώντας του Άρη με 3-1.

Ωστόσο για να το πετύχει χρειάστηκε να …χτυπήσει μ’ ακρίβεια ελβετικού ρολογιού ο Τσούμπερ που μπήκε ως αλλαγή σκοράροντας δις από το 82′ κι εντεύθεν.

Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» που επιβίωσαν σε μια ματσάρα έφτασαν τις τρεις σερί νίκες στα πλέι οφ και είναι μόνοι επικεφαλής της βαθμολογίας εν αναμονή του «ντέρμπι αιωνίων»

Με τον Αλμέιδα να ξεκουράζει τον Πινέδα αφήνοντας τον στον πάγκο η ΑΕΚ είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα από τα … αποδυτήρια (2′) με τον Κούεστα ν’ αποκρούει, ενστικτωδώς, κεφαλιά καρφωτή του Αραούχο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και είχαν ευκαιρίες με τους Καμάτσο και Ντάριντα να μην βρίσκουν στόχο μέχρι το δεκάλεπτο.

Το ίδιο συνέβη με τις τελικές των Γκατσίνοβις (σουτ) και Αραούχο (κεφαλιά) και την λύση στην ΑΕΚ που ανέβασε την πίεση της την έδωσε ο …Ετέμπο υποπίπτοντας σε πέναλτι επί του Ελίασον σε μια φάση που αρχικά φάνηκε να ελέγχει.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Λίβαϊ Γκαρσία φτάνοντας τα 16 γκολ στην σεζόν.

Oύτε το 1-0 ούτε ο τραυματισμός του Μπράμπετς πτόησαν την ομάδα του Τερζή που στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με τον καλύτερο παίκτη της Ιτούρμπε που πήρε το «ριμπαόυντ» σε σουτ του Πάλμα στο δοκάρι.

To ματς συνεχίστηκε ισορροπημένο στην επανάληψη με τον Koύστα ν’ αρνείται το 2-1 σε κοντινό πλασέ του Αραούχο, ενώ κεφαλιά του Νταμπό στο επόμενο λεπτό πέρασε λίγο έξω.

Στο 58′ ακυρώθηκε γκολ του Καμάτσο (από το VAR) για οφσάιντ στην πάσα του Νταμπό, ενώ στο 67′ ο Διαμαντόπουλος αναίρεσε πέναλτι για χέρι του Ενκουλού σε σουτ του Λιβάι λόγω φάουλ νωρίτερα στον Πάλμα.

Τελικά τη λύση έδωσε ο νεοεισελθών Τσούμπερ (82′) με βολίδα από το ύψος της περιοχής με τον Ελβετό να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (90+5′) αφού ενδιάμεσα (90+2′) ο Πινέδα είχε δοκάρι!