Αρχική » OΦΗ – ΑΕΚ 0-3: «Κιτρινόμαυρη» πρωτιά (εν αναμονή…) με …μπαλωθιές από Μαρόκο και Σερβία!
Αθλητικά

Η AEK επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο με δύο γκολ του Άμραμπατ κι ένα του Γκατσίνοβιτς και πέρασε επικεφαλής της βαθμολογίας της Super League περιμένοντας τον Δευτεριάτικο (06/03) αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό.

To πρώτο από τα τρία ματς που έχει μέσα σε μια βδομάδα (τα επόμενα με Aτρόμητο, στο Περιστέρι, την Τετάρτη και με τον Ολυμπιακό την άλλη Κυριακή) κέρδισε η ΑΕΚ επικρατώντας, ευκολότερα απ’ ότι ίσως θα περίμενε κι η ίδια βάσει των απουσιών της, με 3-0 του ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Αποτέλεσμα που την έφερε τους κιτρινόμαυρους επικεφαλής της βαθμολογίας εν αναμονή του Δευτεριάτικου (06/03) αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Παναιτωλικό.

Ανεξάρτητα του τι θα κάνει το «τριφύλλι» αν η ομάδα του Αλμέιδα κέρδισε και τα άλλα δύο ματς θα τερματίσει πρώτη στο φινάλε της κανονικής περιόδου.

Το ματς ξεκίνησε μουδιασμένα κι από τις δύο πλευρές με τον ΟΦΗ ν’ απειλεί πρώτος με κεφαλιά του Νίκο που πέρασε έξω (18′).

Η ΑΕΚ μετά το 20λεπτο πήρε τα ηνία αλλά ο Τσούμπερ που έπαιζε στην κορυφή ελλείψει των Aραούχο (τιμωρημένος) και Λιβάι Γκαρσία (τραυματίας) είδε το στοπ της κόντρας του Διαμαντή (36′), ενώ ο Γκατσίνοβιτς του Μανδαρίνοι (27′).

Tη λύση έδωσε στην ομάδα του Aλμέιδα ο Άμραμπατ με τη βοήθεια κόντρας του Παχαλίδη μετά από γρήγορη κι έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Η αντίδραση της ομάδας του Νταμπράουσκας ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους με δύο σουτ των Μπάνιτς και Μπακογιάννη που απέκρουσε σωτήρια ο Αθανασιάδης και έτσι όχι μόνο το 0-1 ήταν σκορ ημίχρονο αλλά γρήγορα στην επανάληψη (49′) ο Άμραμπατ ξαναχτύπησε με μονοκόμματο σουτ μετά από λάθος του Πασαλίδη σε …γιόμα του Γιόνσον!

Ο Αθανασιάδης πραγματοποίησε και τρίτη σωτήρια επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Μπάνιτς από τη γραμμή του …κέντρου (!) και η AEK με τη δεύτερη ασίστ του Μάνταλου στον Γκατσίνοβιτς (62′) έφτασε στο 3-0