Αρχική » Euroleague: Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μονακό στο ΟΑΚΑ
Αθλητικά

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μονακό στο ΟΑΚΑ

To τρίποντο…. παραλήρημα του πρώτου δεκαλέπτου (7/9 από τα 6,75) και η συγκλονιστική άμυνα, απλοποίησαν το έργο του Παναθηναϊκού, απέναντι στη Μονακό στο ΟΑΚΑ, συντρίβοντας τη με 88-63, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Με την αποψινή τρίτη διαδοχική νίκη του και έβδομη στα τελευταία οκτώ ματς της Euroleague, το τριφύλλι παραμένει «αγκαλιά» με την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Μονεγάσκοι υπέστησαν τη δέκατη ήττα τους, σημειώθηκε στο ΑΠΕ ΜΠΕ.

Το ματς

Άκρως απολαυστικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο ΟΑΚΑ! Ξεκίνησε να πυροβολεί κατά… ριπάς το καλάθι της Μονακό, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να ευστοχούν στο ένα τρίποντο μετά το άλλο. Ο Μήτογλου έδωσε το έναυσμα και ακολούθησαν και όλοι οι υπόλοιποι παίκτες των «πρασίνων» (Γκραντ, Γκριγκόνις, Σλούκας) για να φτάσει η διαφορά στο +15 (27-12) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν 7/9 τρίποντα (!!) και 5 ασίστ για 2 λάθη, ενώ αντίστοιχα η Μονακό είχε μετρήσει 5/16 εντός παιδιάς (σ.σ. 1/6 τρίποντα) με μόλις 1 ασίστ για 6 λάθη.

Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +18 για τον Παναθηναϊκό στο 12′ (32-14) με το ΟΑΚΑ να είχε βρεθεί στο… πόδι από τις εκδηλώσεις των 16.000 φίλων της ομάδας. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι έχασαν το μομέντουμ και μάλιστα έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο δίνοντας αυτομάτως εύκολους πόντους στην Μονακό. Αποτέλεσμα; Οι Μονεγάσκοι να πραγματοποιήσουν επιμέρους σκορ 11-2 και να «κατεβάσουν» την διαφορά στους 9 πόντους (34-25 στο 14′). Ήταν το «κενό» διάστημα των γηπεδούχων αν και στη συνέχεια φρόντισαν να επαναφέρουν την τάξη στο ΟΑΚΑ.

Ένα τρίποντο του Ναν αποτέλεσε το εφαλτήριο για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός στις… εργοστασιακές ρυθμίσεις του α’ δεκαλέπτου και να πάρει εκ νέου διαφορά 15 πόντων (43-28) στο 17′. Παρόλα αυτά, αν και είχε τις ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη της διαφοράς, τα λάθη συνεχίστηκαν και αυτό οφείλονταν στην πολύ καλή άμυνα της Μονακό, ειδικά πάνω στον Σλούκα θέλοντας να περιορίσουν τη δημιουργία του.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα με 43-30 αλλά να έχει στο σύνολο 10 λάθη, τα οκτώ εκ των οποίων στην 2η περίοδο. Αντίθετα τα είχε πάει εξαιρετικά στην άμυνα και δη πάνω στον Μάικ Τζέιμς ο οποίος στο πρώτο μισό του αγώνα είχε μείνει στο «μηδέν» από την άμυνα του Τζέριαν Γκραντ με 0/5 δίποντα και 4 λάθη. Οι «πράσινοι» (Μήτογλου 10π., Ναν 10π.) έκλεισαν το ημίχρονο με 7/12 δίποντα, 8/13 τρίποντα (σ.σ. 1/4 στην β’ περίοδο), 5/5 βολές, 12-1 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη ενώ η Μονακό (Μοτιεγιούνας 11π.) είχε 10/23 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/7 βολές, 8-9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη.

Αν και η Μονακό προσπάθησε να ανεβάσει την ένταση στην άμυνά της, άλλο τόσο το έκανε και ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα να διατηρούσε σταθερά προβάδισμα ασφαλείας στο σκορ. Στο 27′ έστειλε τη διαφορά στο +19 (58-39), με τον Ματίας Λεσόρ να έπαιρνε τη σκυτάλη από την περιφέρεια «τελειώνοντας» φάσεις μέσα το ζωγραφιστό. Και να ‘ταν μόνο αυτό; Ο Γάλλος σέντερ ήταν… παντού πραγματοποιώντας μια από τις πιο «γεμάτες» εμφανίσεις του τη φετινή σεζόν. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο +20 (64-44) ενώ η διαφορά είχε φτάσει και στο +23!

Μπορεί η Μονακό να έφτασε στους 12 πόντους στο 32′ αλλά δεν υπήρχε συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός με τους Λεσόρ και Ναν σε εξαιρετική βραδιά έστειλαν εκ νέου τη διαφορά στο +20 (76-56 στο 35′) και ουσιαστικά «καθάρισαν» με την υπόθεση της νίκης η οποία έχει διπλή σημασία καθώς θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη Μονακό την οποία έχει στο 2-0, περιγράφηκε στο gazzetta.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63