Αρχική » Ένα δεκάλεπτο υπόθεση και 11-0 : Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65
Αθλητικά

Ένα δεκάλεπτο υπόθεση και 11-0 : Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65

Καλύτερος ο ΠΑΟ στο πρώτο μέρος (35-40), αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι στην 3η περίοδο, μέτρησε σερί 17-0 (52-40 στο 26') και πήρε τη νίκη-πρόκριση (81-65) - Κορυφαίοι Βεζένκοφ (22π), Κάνααν (14π), Παπανικολάου (15π).

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου και θα διεκδικήσει το 11ο Κύπελλο της ιστορίας του το Σάββατο κόντρα στο Περιστέρι. Οι Πειραιώτες νίκησαν στον ημιτελικό τον Παναθηναϊκό, φτάνοντας στην επικράτηση με ανατροπή στο σκορ.

Ανώτερο το «τριφύλλι» στο πρώτο μέρος (35-40), έχοντας θωρακίσει τη ρακέτα του, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι»… αγρίεψαν. Μέτρησαν ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 (52-40 στο 26′), μέτρησαν 6/6 τρίποντα με «εκτελεστές» τους Κάνααν-Παπανικολάου και προηγήθηκαν στο 30′ με 64-50. Στο τέλος έφτασαν στην επικράτηση με 81-65.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Λι, Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Ουίλιαμς και Γκουντάιτις. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς στο σκορ, έχοντας εναλλαγές στο προβάδισμα. Με τον Ουίλιαμς να τελειώνει τη φάση και τον Λι να χτυπάει στον αιφνιδιασμό, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο σκορ (8-10) στο 4′, δείχνοντας στους Πειραιώτες πως δεν θα έχουν εύκολο έργο. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα, με τους ερυθρόλευκους να μετρούν 2/6 σουτ και τους πράσινους 4/10. To τριφύλλι χτύπαγε στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία (10-14 στο 7′), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση. Το τρίποντο του Βεζένκοφ και ακολούθως ο αιφνιδιασμός του Βούλγαρου έφεραν ξανά μπροστά στο σκορ τους τυπικά γηπεδούχους (15-14). Το κόκκινο σερί έφτασε στο 8-0 με τον «καυτο» Βεζένκοφ, ο οποίος ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας 14 πόντους (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα). Το δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός απάντησε. Πίεσε περισσότερο στην άμυνα, πήγε στις επαφές, είχε υπομονή και έφτασε στην ανατροπή στο σκορ. Ο δραστήριος Παπαγιάννης τέλειωνε τις φάσεις μέσα στη ρακέτα (27-28 στο 13′), ενώ ακολούθως ο Μπέικον έφερε την ομάδα του στο +4 (29-33) με τρίποντο στο 15′. Ο Σλούκας είχε πάρει θέση στο παρκέ, ευστοχώντας σε τρίποντο, ενώ από το ίδιο σημείο βρήκε στόχο και ο Λαρεντζάκης (35-33) στο 18′. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, το τριφύλλι κυριάρχησε. Ο Μποχωρίδης έδινε σκορ, ο Ουότερς έφτανε άνετα στο καλάθι, με το 35-40 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 6/9 δίποντα (66,7%), 5/17 τρίποντα (29,4), 14 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 9 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 10/22 δίποντα (45,5%), 5/10 τρίποντα (50%), 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 6 λάθη.

Ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο μπήκε αποφασισμένος να παίξει σκληρή άμυνα. Και τα πήγε περίφημα, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό να χάνει σερί σουτ και να αναλώνεται σε λάθη. Στην επίθεση δεν άλλαξε μοτίβο. Το τριφύλλι έδινε το τρίποντο και οι Πειραιώτες τους τιμώρησαν αυτή τη φορά. Με τα σερί μακριά σουτ από τους Παπανικολάου και Κάνααν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 46-40 στο 25′, φέρνοντας τα πάνω-κάτω το ματς. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν το επιβλητικό σερί τους στο 17-0 (52-40 στο 26′), με τον τρομερό «Παπ» να ευστοχεί σε νέο τρίποντο, με τους ερυθρόλευκους να έχουν 6/6 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο. Το επί μέρους σκορ στο 29′ ήταν 25-6 (60-46) για τους Πειραιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 30′ με 64-50.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Μπλακ ξέφυγε με +15 (72-57) στο 34′. Ο Ουίλιαμς έδωσε… ανάσα με τρίποντο, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Λαρεντζάκης (75-60), σε ένα σουτ που καταρράκωσε τη ψυχολογία των «πρασίνων». Στο τέλος οι Πειραιώτες έφτασαν πρόκριση με 81-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 10/20 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/34 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/20 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

Πηγή: fosonline.gr