Αρχική »  Έριξε «40άρα» με τρομερό Κάνααν: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 111-71
Αθλητικά

Έριξε «40άρα» με τρομερό Κάνααν: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 111-71

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ με το επιβλητικό σκορ 111-71, έχοντας 21/32 τρίποντα (66%) και σε τρομερή κατάσταση τον Κάνααν (24 πόντοι, 8/11 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και το έδειξε για ακόμη μία φορά στην πράξη. Οι Πειραιώτες δεν άφησαν περιθώρια στην ΑΕΚ, την οποία και διέλυσαν με το επιβλητικό σκορ 111-71. Το +40 είναι ιστορικά η μεγαλύτερη σε έκταση επικράτηση μεταξύ των δύο συλλόγων. Οι ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακά εύστοχοι από την περιφέρεια, καθώς ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 21/32 τρίποντα (66%). Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Αιζάια Κάνααν. Έκανε ατομικό ρεκόρ φέτος με την ομάδα του, τελειώνοντας το ματς έχοντας 24 πόντους με 8/11 τρίποντα.

Το ματς

O Oλυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο έκανε το 9-6 στο 3′, ενώ στη συνέχεια ο Σάσα Βεζένκοφ έφερε τη διαφορά στο +8 (17-9) στο 5′. Η ΑΕΚ ήταν ανταγωνιστική στο ξεκίνημα, έπαιζε ελεύθερο μπάσκετ και είχε αυτοπεποίθηση στην επίθεση, μειώνοντας σε 21-19 με τρίποντο του Παπαδάκη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31-27. Υψηλό σκορ, με τις δύο ομάδες να έχουν ακριβώς τα ίδια ποσοστά ευστοχίας. Με 6/8 δίποντα (73%) και 5/7 τρίποντα (75%).

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε στο παρκέ με Λούντζη, Λαρεντζάκη, Σλούκα, Πίτερς, Μπολομπόι. Ο
Σλούκας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με τρίποντο διαμόρφωσε το 36-29. Ο Λούντζης έφερε τη διαφορά στο +10 (41-31), ενώ ακολούθως ξανά ο Σλούκας διαμόρφωσε 47-35 στο +12 στο 17′. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στην αναμέτρηση. Έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλαν πολλά σουτ, με τους ερυθρόλευκους να πατούν… γκάζι και να εκτοξεύουν τη διαφορά στα ύψη. Σλούκας και Λαρεντζάκης έφεραν τον Ολυμπιακό στο +20 (57-37), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με 60-38. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 9/16 δίποντα (56%), 12/19 τρίποντα (63%) και 14 ασίστ. Με τον Κώστα Σλούκα να έχει 11 πόντους, με 3/5 τρίποντα, αλλά και 3 ασίστ. Η ΑΕΚ δεν είχε πλέον δυνάμεις για να κοντράρει τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αιζάια Κάνααν πήρε το όπλο του. Ο Αμερικανός γκαρντ έπαιζε με αυτοπεποίθηση, σούταρε σε κάθε ευκαιρία, και ήταν εντυπωσιακά εύστοχος, διαμορφώνοντας το 76-45 στο 25′. Οι παίκτες του τον έψαχναν, του έδιναν σε κάθε ευκαιρία χώρο για σουτ και εκείνος φρόντιζε να βρίσκει διχτάκι. Διαμόρφωσε το 88-56, με το 88-58 να είναι το σκορ στο 30′. Οι Πειραιώτες είχαν «εξαφανίσει» τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι είχαν παθητικό ρόλο στο ματς.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους Πειραιώτες. Ο Λαρεντζάκης τέλειωνε τις φάσεις, ο Κάνααν με νέο τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +35 (97-62) στο 34′, με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει στο ματς. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε ροτέισον, έβαλε στο παρκέ τους Λούντζη και Πάππα, με τους γηπεδούχους στο τέλος να παίρνουν μία άνετη επικράτηση, με 40 πόντους διαφορά (111-71).

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 60-38, 88-58, 111-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Κάναν 24 (8/11 τρίποντα σε 20’04”), Φαλ 5, Βεζένκοβ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης 14 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 λάθη), Λαρεντζάκης 17 (5/7 τρίποντα), Πάπας 5, Σλούκας 11 (3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 4 (7 ριμπάουντ), Πίτερς 4, Μπλακ 1.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 15 (2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Πετρόπουλος 3 (1), Φλιώνης 4, ΜακΓκριφ 6 (1/8 σουτ, 4/4 βολές, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μίτσελ 18 (7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 2, Μητρέλος, Μάντσεν 4, Παπαδάκης 9 (3/4 τρίποντα), Γουίλιαμς 10 (2/4 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/28 δίποντα, 21/32 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 6 επιθετικά), 25 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/36 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 8/15 βολές, 30 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Πηγή: fosonline.gr