Αρχική » Με φόρα στα ημιτελικά: Ολυμπιακός – Άρης 82-51
Αθλητικά

Με φόρα στα ημιτελικά: Ολυμπιακός – Άρης 82-51

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα (82-51) τον Άρη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου - Κορυφαίοι οι Βεζένκοφ (15π, 8ρ), Μπλακ (14π, 7ρ), Λαρεντζάκης (11π).

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε ο Ολυμπιακός. Στο πλαίσιο του Φάιναλ-8 στο Ηράκλειο της Κρήτης, οι Πειραιώτες επικράτησαν (82-51) άνετα επί του Άρη και θα αναμένουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι Παναθηναϊκός – Κολοσσός. Οι ερυθρόλευκοι μέτρησαν ένα γρήγορο 20-0 σερί στο ξεκίνημα, έπαιξαν καλή άμυνα και κράτησαν σε χαμηλό σκορ τους «κιτρινόμαυρους».

Οι Πειραιώτες σούταραν καλά κοντά στο καλάθι (23/38-60,5%), έπαιξαν ομαδικά (26 ασίστ), κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (40-25), με μόνο ψεγάδι τα 18 λάθη. Από τον Άρη το πάλεψε ο Γκούντγουϊν (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Σάσα Βεζένκοφ (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρίκ Μπλακ (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (11 πόντοι, 3/4 τρίποντα).

Το ματς

O Oλυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Άρης ξεκίνησε με τους Χόρχλερ, Γκούντγουϊν, Νότε, Νετζήπογλου και Χάγκινς. Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν καλά στο ματς στα πρώτα 4 λεπτά (4-4), με τον Χάγκινς να φέρνει το σκορ στα ίσα, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο παρκέ. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο ερχομός του ΜακΚίσικ στο παρκέ αντί του Κάνααν. Ο Βεζένκοφ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, διαμορφώνοντας το 11-4 στο 7′, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίζει άμυνα ζώνης με προσαρμογές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έβγαζαν συνεργασίες στο παρκέ, έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Παπανικολάου να διαμορφώνει το 21-4. Αυτό ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν 0/7 τρίποντα και 2/6 δίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 7 ασίστ και 9/13 δίποντα στο ματς

Στη δεύτερη περίοδο, το εντυπωσιακό σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 20-0 (24-4), ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο παρκέ είχαν περάσει οι Λούντζης, Λαρεντζάκης, ΜακΚίσι, Πίτερς και Μπλακ, ενώ στο 14′ πήρε θέση στο παρκέ και ο Σλούκας. Ο Πίτερς έβαζε τα τρίποντα, ο Μπλακ τέλειωνε τις φάσεις, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν με +18 (29-11). Στη συνέχεια ο Άρης αντέδρασε. Το τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ και τα καλάθια του Γκούντγουϊν ροκάνιζαν τη διαφορά (31-20), με τους Θεσσαλονικείς να έχουν βελτιωθεί στην άμυνα. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το 34-20 στο 18′, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 39-24. Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το πρώτο μέρος έχοντας 12/20 δίποντα (60%), 13 ασίστ, πήρε τα ριμπάουντ (18-16), έχοντας ολοκληρώσει 4/7 αιφνιδιασμούς – Ο Άρης ήταν απελπιστικά άστοχος από την περιφέρεια (2/16-12,5%), έχοντας και 8 λάθη στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να παίξει περισσότερο μέσα στη ρακέτα, με τον Βεζένκοφ με τρίποντο από την περιφέρεια να εκτοξεύει τη διαφορά στο +20 (48-28) στο 24′. Ο Άρης αντέδρασε με μακρινό σουτ του Χάγκινς και με αιφνιδιασμό του Μήτρου-Λονγκ, μειώνοντας σε 48-35 στο 26′. Ο Παπανικολάου από απόσταση διαμόρφωσε το 59-37, με το 60-37 να είναι το σκορ του αγώνα στο 30′. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έλεγχε στο απόλυτο τον ρυθμό, με τον θεαματικό ΜακΚίσικ με κάρφωμα να διαμορφώνει το 65-42 στο 33′. Ο Μπλακ έπαιρνε επιθετικά ριμπάουντ και έδειχνε ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα (74-49 στο 36′), ο Πάπας με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +31 (82-51), με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση με σκορ 82-51.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ),μ Κάναν 2, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (3/4 τρίποντα), Πάπας 3 91), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 9 (1), Πίτερς 3 (1), Μπλακ 14 (6/7 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 4 (0/3 τρίποντα), Γκούντγουιν 11 (7 ριμπάουντ), Λονγκ 9 (1/5 τρίποντα), Τολιόπουλος (0/4 τρίποντα), Σχίζας 2, Φίλλιος 5 (1), Νότε 9 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σιδέρης, Νετζήπογλου 2, Χαβαλές, Χρηστίδης, Χάγκινς 9 (1/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/38 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 15/21 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 26 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/34 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 9/13 βολές, 25 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Πηγή: fosonline.gr