Αρχική » Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: Με ψυχή και πάθος το 2-1!
Αθλητικά

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: Με ψυχή και πάθος το 2-1!

Ο Ολυμπιακός παθιασμένος υπέταξε τον Παναθηναϊκό με 75-52 και πήρε προβάδισμα στους τελικούς με 2-1.

Με ψυχή και πάθος ο Ολυμπιακός υπέταξε στο κατάμεστο ΣΕΦ 75-52 τον Παναθηναϊκό και έκανε το 2-1 στους τελικούς της Basket League! Επόμενο ματς την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ και με νίκη οι «ερυθρόλευκοι» κατακτούν το πρωτάθλημα για 2η συνεχόμενη χρονιά!

Σλούκας (14π. συν 7 ασίστ), Μακ Κίσικ (11π.) και Φαλ (11π.) πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού που είχε ξανά αναποδιά (ο Παπανικολάου έπαιξε μόνο στο α’ δεκάλεπτο, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι). Ο Βεζένκοφ αγωνίστηκε 20′ και είχε 7 πόντους. Για τον απελπιστικά άστοχο Παναθηναϊκό (είχε κι αυτός την ατυχία του, με τον Πονίτκα να χτυπάει στη μύτη) Γκριγκόνις (13π.) και Λι (11π.) πρώτοι σκόρερ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Ουόκαπ, Λούντζη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Παναθηναϊκός με τους Λι, Μποχωρίδη, Γκριγκόνις, Αγραβάνη και Παπαγιάννη.

Ο Ολυμπιακός έκανε το ξεκίνημα που ήθελε στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 (5π. ο Λούντζης και 2 ο Βεζένκοφ) και 9-2, αναγκάζοντας τον Σερέλη γρήγορα να προχωρήσει σε αλλαγές. Ο ΠΑΟ βελτιώθηκε και μείωσε σε 11-9. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα, με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά (18-18) λίγο πριν τη λήξη της α’ περιόδου, αλλά εν τέλει να μη μετράει το καλάθι του Γκουντάιτις (κρίθηκε κανονικό το μπλοκ του Μπολομπόι από τους διαιτητές). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο πήρε το προβάδισμα (18-19) με τρίποντο του Λι, που ήταν και το σκορ της α’ περιόδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη β’ περίοδο με τους Σλούκα, Μακ Κίσικ, Λαρεντζάκη, Πίτερς και Μπολομπόι. Οι Πειραιώτες με Σλούκα, Μπολομπόι και Μακ Κίσικ, πήραν ξανά κεφάλι (25-19). Με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ψυχολογία και σκορ, η διαφορά ανέβηκε στους 12 (33-21) με τον Σερέλη να παίρνει τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν και στο +15 (36-21 με ένα 11-0), με τον Γκριγκόνις να σκοράρει έπειτα από αρκετή ώρα για τον Παναθηναϊκό (36-24). Σκορ ημιχρόνου 36-28.

Ο Ολυμπιακός, σουτάροντας με 50% (15/30), πήρε σκορ απ’ όλους τους παίκτες. Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 33% (9/27). Ο Λι 11 πόντους. Ο Ολυμπιακός καλύτερος στα ριμπάουντ (18-14) και με καλύτερη αναλογία ασίστ-λαθών (10-5 έναντι 7-8).

Οι Πειραιώτες άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο με Βεζένκοφ και Πίτερς μαζί, λόγω προβλήματος του Παπανικολάου στο πόδι. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 36-30, αλλά Λούντζης και τρίποντα των Ουόκαπ, Βεζένκοφ έκαναν το 44-30! Ο ΠΑΟ απάντησε με ένα 6-0 (44-36). Ο Ολυμπιακός με Σλούκα και Φαλ έκανε το 51-38 και λίγο αργότερα το 57-40, με τον Παναθηναϊκό να κάνει αρκετά λάθη. Η λήξη της γ’ περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 57-41.

Τρίποντο του Πίτερς στην έναρξη της δ’ περιόδου έφερε το μεγαλύτερο ερυθρόλευκο προβάδισμα (60-41) και ακολούθησε κλέψιμο-καλάθι του Λαρεντζάκη για το 62-41! Ο Ολυμπιακός πήγε στο +23 με τον Μακ Κίσικ (68-45 στο 36’) και η διαφορά πλέον δεν καλυπτόταν. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 73-48 και το 2-1 ήρθε με 75-52!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (6ασ.), Λούντζης 9, Φαλ 11, Βεζένκοφ 7, Παπανικολάου 3, Λαρεντζάκης 6 (3κλ.), Πάπας, Σλούκας 14 (7ασ.), Μπολομπόι 4 (6ρ., 4κοψ.), Πίτερς 3, Μακ Κίσικ 11.

Ομαδικά στατιστικά: 25/33 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/12 βολές, 33 ριμπάουντ (26-7), 21 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα

Πηγή: fosonline.gr