Αρχική » Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 84-72: Τη «γονάτισε» ο Θρύλος και πάει Κάουνας
Αθλητικά

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 84-72: Τη «γονάτισε» ο Θρύλος και πάει Κάουνας

Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε 84-72 τη Φενέρμπαχτσε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και προκρίθηκε στο final 4 του Κάουνας με 3-2 νίκες.

Την καλύτερη του εμφάνιση ο Ολυμπιακός τη φύλαγε για το τέλος της σειράς με τη Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησε στον 5ο αγώνα με αντίπαλο την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και πανάξια πήρε την πρόκριση με 3-2 νίκες, στο Final 4 του Κάουνας (19-21/5).

«Μαέστρος» ο Κώστας Σλούκας, ανεπανάληπτος ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Σάσα Βεζένκοφ ανέβασε στροφές στην επανάληψη, όταν έπρεπε. «Πύργος» ο Φαλ και «ταύρος» ο ΜακΚίσικ. Τεράστιο παιχνίδι από τον Σέρβο άσο της Φενέρμπαχτσε, Μάρκο Γκούντουριτς με 26 πόντους και 8/12 τρίποντα.

Η πρώτη περίοδος ήταν όλη του Κώστα Παπανικολάου. Ο αρχηγός ήταν εκείνος που μπήκε δυναμικά και έδωσε το σύνθημα αλλά και αυτός έκλεισε υπέροχα το δεκάλεπτο με καλάθι και φάουλ αλλά και δυο…κουβέντες στον Ντόρσεϊ, διαμορφώνοντας το 20-15 (σκορ πρώτης περιόδου).

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν και μεγαλύτερο προβάδισμα από τους πέντε πόντους (9-4, 13-8) με τον Κάνααν στο 13-10 να έχει χαμένο…πέναλτι για το 15-10 και τους Τούρκους να ισοφαρίζουν με τρίποντο (13-13) αλλά τον Ολυμπιακό να κλείνει την περίοδο με τον εντυπωσιακό Κώστα Παπανικολάου να φτάνει τους 10 πόντους από τους 20 της ομάδας του Μπαρτζώκα στην πρώτη περίοδο.

Παρόμοιο ξεκίνημα και στη δεύτερη περίοδο για τον Ολυμπιακό, σε ένα δεκάλεπτο «τρελό» όπου η Φενέρμπαχτσε έμεινε μέσα στο ματς με τον καταπληκτικό Γκούντουριτς. Ο Σέρβος βρήκε ρυθμό στην επίθεση, είχε συμπαραστάτη και τον Έντουαρντς και κάπως έτσι το 29-23 (7.00 πριν από το τέλος της περιόδου) έγινε 29-31 με τη Φενέρ να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και τον Μπαρτζώκα πολύ σωστά να περνά εκτός τον Λαρεντζάκη που έκανε λάθη σε άμυνα και επίθεση. Με ΜακΚίσικ, Σλούκα, Παπανικολάου να είναι παντού σε άμυνα και επίθεση και τον Μπλακ «μπουλντόζα», ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μέσα σε ένα πεντάλεπτο από τα… παλιά «κατάπιε» τη Φενέρ. Όλα ξεκίνησαν με το ηρωικό καλάθι και φάουλ του Σλούκα, ο οποίος είχε και ένα τρίποντο σε νεκρό χρόνο. Ο Γκούντουριτς κουράστηκε και μετά τη μεγαλοπρεπή τάπα του Μπλακ εξαφανίστηκε. Το ΣΕΦ πήρε «φωτιά» και ο Ολυμπιακός άπλωσε πάνω στο παρκέ όλες του τις επιθετικές αρετές, παίρνοντας δύναμη και ενέργεια από την άμυνά του. Σερί 17-2 (44-31 η μεγαλύτερη διαφορά) για τον υπέροχο Ολυμπιακό, που χτύπησε κοντά στο καλάθι, είχε καθαρό μυαλό, δεν… κυνήγησε τρελά μακρινά σουτ και δεν παρασύρθηκε.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 12/22 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 11/15 βολές, 21 ριμπάουντ (14-7), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 4 λάθη και τους ΣλούκαΠαπανικολάου στους 10 πόντους. Η Φενέρμπαχτσε έχει 7/18 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 7/8 βολές, 17 ριμπάουντ (10-7), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη και τον Γκούντουριτς στους 14 πόντους, με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Τζεκίρι να έχουν τρία φάουλ.

Για αυτό και ο Μότλεϊ ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Φαλ του πήρε το τρίτο φάουλ, με τη Φενέρμπαχτσε να μπαίνει πιο σκληρή και έτοιμη να κάνει «ροντέο» το παιχνίδι, με τον Ιτούδη να διαμαρτύρεται ασταμάτητα και τον Γκούντουριτς να δημιουργεί μια κατάσταση με τον Κάνααν (από μια τεχνική ποινή), ο οποίος έκανε δύσκολη τη ζωή του Σέρβου με τον τρόπο που τον έπαιξε στην άμυνα και για αυτό ο κόουτς Μπαρτζώκας τον κράτησε μέσα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ιτούδης από την πλευρά του κράτησε τον Μότλεϊ στο ματς και εκείνος πήρε πρωτοβουλίες, ωστόσο ο Παπανικολάου ήταν σε φοβερή βραδιά, ο Βεζένκοφ συνδέθηκε με το καλάθι και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε στο πρώτο τρίλεπτο στο +13 (52-39). Ο Ουόκαπ φορτώθηκε με τρίτο και πέρασε άμεσα στο ματς ο Σλούκας και ο Ολυμπιακός δυστυχώς μπήκε στον… ρυθμό της Φενέρμπαχτσε. Χάλασε το μυαλό του, έκανε λάθη, ο Γκούντουριτς (17 πόντους) με τρίποντο (5/8 σε εκείνο το σημείο) κατέβασε τη διαφορά στους εννέα (52-43) και στους οκτώ (53-45, 5.27 πριν από το τέλος της περιόδου).

Στο ίδιο σημείο, όπως και στη δεύτερη περίοδο με τον αγώνα να γίνεται «ροντέο», ο Ολυμπιακός και πάλι έβγαλε αντίδραση. Έπαιξε σωστά, απάντησε με ένα 4-0 (57-45), ωστόσο ο Μότλεϊ συνέχισε να κάνει ζημιά αλλά στα τελευταία λεπτά δεν είχε ανάσες και ο πανέξυπνος Κώστας Σλούκας διάβασε σωστά τις επιθέσεις και με πέντε πόντους (τρίποντο και δίποντο)… χτύπησε τον ψηλό της Φενέρμπαχτσε και έγραψε το 62-59, με τον Γκούντουριτς να απαντά ξανά με τρίποντο (62-52), φτάνοντας τους 20 πόντους αλλά τον Σλούκα να χτυπά ξανά με καλάθι και φάουλ, διατηρώντας τη διαφορά στο +13 (65-52). Οκτώ σερί πόντοι από τον φοβερό και τρομερό γκαρντ του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Φενέρμπαχτσε θέλησε να παίξει γρήγορα, θέλησε να πιέσει και να μαζέψει τη διαφορά αλλά ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος, ώριμος και αποφασισμένος. Δεν σταμάτησε να παίζει άμυνα κι αυτό ήταν πιο σημαντικό ενώ στην επίθεση διάβασε τις αδυναμίες των Τούρκων και…χτύπησε εκεί που έπρεπε, με τον Σλούκα να εκθέτει τον Καλάθη την αντίπαλη άμυνα. Έτσι η διαφορά πήγε και στο +15 (71-56), στο +16 (74-58 με καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ) και στο +17 (78-61) με 2/2 βολές του Σλούκα.

Ο Γκούντουριτς με το 8ο (!) τρίποντο (8/12) έκανε το 78-64 με τον Σέρβο να παίζει μόνος του αλλά να είναι αδύνατο να κερδίσει τον αποψινό (9/5) Ολυμπιακό, που είχε και τον κόσμο στο πλευρό του και όλοι μαζί υποχρέωσαν τον Ιτούδη στον πρώτο του αποκλεισμό σε πλέι οφ της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 44-33, 65-52, 84-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4 (2/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Κάναν 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 8 (2/4 δίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 22 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 17 (7/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 14 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 2, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 11 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπίρσεν, Έντουαρντς 10 (3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πιέρ (0/2 τρίποντα), Τζεκίρι 4 (2/4 δίποντα), Γκούντουριτς 26 (0/4 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 9 (3/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Καλάθης 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 25/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 22/26 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 22 φάουλ

Oμαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 16/35 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 16/18 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 24 φάουλ

Πηγή: fosonline.gr